[slideshow_deploy id=’275′]

 

Since 2009, the Fresh Food Festival has been held during a weekend in July in Denmark in northern Europe. In 2019 we have found a new location in Czech republic. It is an international raw food event with world renowned speakers, attracting people from many different countries and backgrounds.
 The main purposes of the festival is to spread the word about veganism, raw food diet and the 80/10/10 lifestyle plus function as a meeting place for people interested in healthy living, raw food, fruit, veganism, 80/10/10 and the natural hygiene lifestyle. In other words the Fresh Food Festival is for anyone interested in learning about how to lead a healthy lifestyle, get fit, veganism and how to make fruit the main staple of their diet.

At the festival, you can enjoy a variety of lectures, sports activities and socializing with other like-minded people, as well as enjoying delicious meals of fresh, ripe, raw fruits and vegetables. The festival is a smoking-, drug- and alcohol-free festival and aims to present a more healthful, ethical and sustainable way of living and eating compared to what you can find in most places in mainstream society today.

The Festival takes place about 1 hour drive from Prague, the main capital of Czech. You can read more about the location, the accommodation and how to get there here…

 

LECTURES

The Fresh Food Festival is a rare opportunity to meet and hear insightful and experienced leaders in the raw food community. Every year we strive to get new and interesting speakers from all over the world and the topics can vary from health, nutrition, personal growth, exercise and parenting to emotions, gardening, food preparation etc. All the lectures will be either held in the big lecture hall, in smaller classrooms or outside on the grass if the weather permits. You can read more about the speakers here.

FITNESS ACTIVITIES

Being healthy is not only about eating the right kinds of foods. Doing exercise on a level that suits your own physical abilities is essential to gaining and maintaining good health. During the festival, you will be able to participate in many different activities such as yoga, fitness classes, morning runs, fruity games, ballgames and other activities for no extra fee. The fitness activities will take place either outside, in the yoga room or in the large sports hall. Remember to bring suitable sports clothes and shoes if you want to participate.

THE FOOD

Because the festival is a raw food festival the food will be prepared accordingly. This means lots of fruit, salad and vegetables and some nuts and seeds. Everything is raw and we try to include as much organic, fresh and ripe food as possible. The meals will also be 100% vegan which means no meat, fish, eggs, dairy or poultry. Since it is raw there will be no cooking either. Instead you will find lots of european and exotic fruits, large salads and dishes like smoothies, zucchini pasta, wraps and other raw food meals. There may also be some more rare exotic fruits available, but in limited amounts since these are very expensive and we try to keep the festival price as low as possible. When these types of fruits are served, please be considerate and only take a few so everyone can have a taste.

SOCIALIZING

One of the main reasons many people come to the Fresh Food Festival is the joy of sharing thoughts and experiences with other like-minded individuals. Therefore there will be social activities every day and especially in the evenings. The goal is to bring people together so they can make new friends from all over the world. It is all about fun and friendship and everyone is welcome even if they come alone and don’t know anyone. Making new friends is simply a great part of the festival.


 

 

Fresh Food Festival byl pořádán od roku 2008 každý rok ve Švédsku a Dánsku, v roce 2019 je poprvé v Česku. Tento mezinárodní raw food festival přitahuje každoročně zájemce z různých zemí. Cílem tohoto festivalu je informovat o zdravém životním stylu, veganismu a raw food a být místem, kde se mohou sejít lidé, kteří mají podobné zájmy. Krátce řečeno festival je pro všechny, kdo se zajímají o zdravý a etický životní styl, chtějí být fit a hledají inspiraci pro budoucnost.

Na festivalu zažijete spoustu přednášek od zkušených zahraničních i českých lektorů, jógu a různé sportovní aktivity a můžete se také zůčastnit společenských her a dalších akcí. Celý pobyt vám budou zkušení šéfkuchaři připravovat výborná raw food jídla a servírovat sezónní a exotické ovoce. Na festivalu netolerujeme kouření, pití alkoholu a užívání drog a celkově se snažíme prezentovat zdravější, etičtější a udržitelný způsob života.

Festival se koná od 19-22. září 2019 ve Šlovicích u Berounky, asi 1 hodinu cesty autem z Prahy. Více podrobností o místě konání najdete zde…

Festival je vynikající možností naučit se spoustu zajímavých a praktických věcí co se týče zdraví, raw food a fitnes a potkat nové přátele. Už více než 10 let Fresh Food Festival inspiruje a pomáhá lidem.

Přednášky

Každý rok se snažíme najít nové lektory a nové zajímavé přednášky na téma raw food, výživa, zdraví, fitnes, osobní vývoj, rodičovství, emoce, zahradničení, příprava jídel a mnoho dalších.
Přednášky budou v angličtině a v češtině a s ohledem na počasí buď v jídelně, učebnách či venkovních prostorách.

Fitnes aktivity

Zdraví není jen o jídle, nýbrž zahrnuje mnoho aspektů. Zdraví pohyb, který je na úrovni vašich schopností, je esenciální pro zachování pevného zdraví. Během festivalu se můžete zůčastnit jógy, fitnes cvičení, běhání, míčových her a ostatních aktivit bez dalšího příplatku. Nezapomeňte si vzít s sebou sportovní oblečení a obuv jak na ven, tak dovnitř.

Stravování

Veškeré jídlo připravované na festivalu je 100% veganské a raw food a sestává z ovoce, zeleniny, oříšků a semínek, koření, bylinek a mořských řas. Snažíme se, aby vše bylo v co nejlepší kvalitě a pokud možno bio. V menu máme obvykle sezónní a exotické ovoce, smoothie, saláty a raw food pochoutky. S ohledem na alergiky je u každého jídla přiložen seznam ingrediencí.

Společenský život

Jedním z hlavních důvodů, proč se lidé každý rok vracejí na festival, je radost dělit se o své zkušenosti a nechat se inspirovat ostatními s podobnými zájmy. Společenské a zábavné hry jsou nedílnou součástí festivalu a přispívají k výborné atmosféře a možnosti potkat nové přátele či partnery. Nová inspirace, nabytí pozitivní energií a chuť dělat sebe a svět lepším je často to, co slyšíme od lidí po skončení festivalu.