[slideshow_deploy id=’297′]

The Location

The venue is situated in Central Czech Region, about a 1 hour drive by car from the city of Prague and the airport. The hotel is surrounded by beautiful nature with forest and a river far away from the city and offers many outdoor facilities like beach volley, soccer field, tennis court, play grounds etc. The hotel is also equipped with two lecture rooms, dining hall and wireless internet, which is available in most places.

The address of the venue is:

Starline
Šlovice 145
270 41 Hřebečníky
Czech republic

How to get to Czech republic

By plane:

Czech republic is located in the heart of Europe surrounded by Germany, Poland, Austria and Slovakia. The capital of Czech republic is Prague and the airport is called Vaclav Havel airport (PRG)  https://m.prg.aero/en#/. The airport has connections to most places in the world. When you come out through customs just walk straight ahead and you will easily find the entrance to the bus stop and taxi.

The festival bus will arrive just in front of the airport entrance at Terminal 2.

By train:

Prague Central Train Station has internationall connections to other cities in Europe. The station is located in the centrum of the city  and festival bus will go from there (Read more below).

To check for connections you can use https://jizdnirady.idnes.cz/vlaky/spojeni/  which is also available in English.

HOW TO GET TO THE FESTIVAL VENUE

The hotel is located about a 1 hour drive by car from Prague airport and you can either go there by car, take the festival bus or go by public transportation (by public transportation it takes between 2-4 hours to get there).

Traveling on public transport:

There are busses from the airport to Prague Central Station or you can take a taxi to bus stop Zličín (Zleecheen). From there you take the bus to Rakovník and then to bus stop Skryje, u mostu.

For connections check https://jizdnirady.idnes.cz/vlaky/spojeni/

Festival bus

Traveling with the festival bus:

The festival arrange a bus connection directly to the festival venue and back again after the festival. The ride will take about 1 hour from the airport depending on traffic and costs 200 CZK (8 Euro) each way. The bus departs from the Central station and stops at the airport on the way to the festival venue. Please be on time! Departure times are:

From Prague Central Station to the festival 19/9- 2019:

11.00 am

From Prague Airport to the festival:

11:40 am

From the festival to Prague Airport and Central Station 22/9-2019:

2 pm

Traveling by car:

The Hotel is situated about a 1 hour drive from Prague Airport. The address is Starline, Šlovice 8, 270 41 Hřebečníky.
 Click here for directions on Google Maps

There are always a few people travelling by car to the festival. To organize co-travelling please join the Fresh Food Festival Friends group on Facebook, where you can communicate with other participants. Below you can see a map of the route from the airport to the school.

Hotel se nachází ve Středních Čechách, 1 hodinu cesty na západ od Prahy. Je obklopen lesem a kousek od řeky Berounky a je vybaven mimo jiné hřištěmi na fotbal, plážový volejbal, tenis a pro malé děti. V budově se nachází čtyři učebny, jídelna a wifi internet, přístupný na většině míst.

Adresa místa:

Starline
Šlovice 145
270 41 Hřebečníky

Doprava na festival:

Pokud pojedete hromadnou dopravou, doporučujeme webové stránky https://jizdnirady.idnes.cz/vlaky/spojeni/ pro vyhledání spojení.
Z Prahy Zličín je přímá linka autobusu do Rakovníka a z Rakovníka autobus do Hřebečník, odkud můžete být dopraveni přímo na festival autem, které zajistí Fresh Food Festival.

Fresh Food Festival zajišťuje přímý autobus až k hotelu. Vyjíždí z Hlavního nádraží a staví po cestě na letišti Václava Havla u terminálu 2 a pak v Rakovníku na autobusovém nádraží.

Zastávky festivalového autobusu:

10:30 Hlavní nádraží
11:30 Letiště Václava Havla terminál 2
12:20 Rakovník autobusové nádraží
12:50 Hotel Starline, Fresh Food Festival

Při jízdě autem doporučujeme GPS navigaci a při zadávání je adresa Šlovice 145, Hřebečníky.
Cesta z Prahy trvá přibližně 1 hod.

Klikněte zde pro zobrazení cesty z letiště Praha

Pro organizování společné jízdy můžete použít skupinu Fresh Food Festival Friends na Facebook.